Jdi na obsah Jdi na menu
 


flamenco

28. 7. 2008
PRAKTICKÁ DOPORUČENÍ:
TANEČNÍ ODĚV A OBUV
Doporučujeme širší delší sukni a na vršek upjatější top či body. Důležitá je obuv, můžete si pořídit speciální obuv na flamenco, ale stačí také lodičky - jen se prosíme ujistěte, že mají širší podpatek, koženou (nikoli gumovou) podrážku a že v podpatcích nejsou zespodu hřebíky nebo jiné ostré hrany.
NÁPLŇ KURZŮ
V kurzech pro začátečníky je kladen důraz především na držení těla, techniku podupů (zapateado, zapateo), práci paží, tlesky (palmas) atd. Naučíte základní rytmus tanga a základ tzv. sevilán - tradičních španělských tanců. V kurzech pro pokročilé je kromě trénování základních technik výuka rozšířena na prohloubení znalostí tanga a sevilán. Vyučuje se rovněž dramatická forma tance (soleares) a veselá forma tance (alegrias).
TANČIT MŮŽE KAŽDÝ
Flamenco je vskutku určeno pro slečny od cca 15ti let věku až po zralé dámy v babičkovském věku. Není zde ani žádné zdravotní omezení, které by výuce tance zabraňovalo, nicméně přesto máte-li nějaký závažný zdravotní problém, radíme konzultaci s lékařem. Více zatěžovaná jsou v tomto tanci kolena.
K TANCI NENÍ TŘEBA PARTNER
Flamenco se tančí v páru i samostatně. A to je právě důležité - tanečnice může stejně jako v orientálním tanci tančit sama a nepotřebuje pánský doprovod. Nicméně pokud by jakýkoli muž měl o kurz zájem, rádi jej zde uvidíme. Vyučují se pánské i dámské kroky.

Flamenco

 
 
 
LEKTOŘI TANCE:

Ema Š

Helena

Michal Š

Pavel L

Prof. Krišt.

Prof.Benoniová
 
 

Ohnivá Andalusie. Černovlasí Španělé s uhrančivými pohledy. Temperamentní dívky s havraními vlasy a bohatou sukní. Klapot kastanět. Uchvacující rytmy linoucí se z kytary... Slyšíte je? Vidíte ten bujarý a přesto ladný i ženský tanec před sebou? Rádi byste dostali do krve něco z flamenca? Připravili jsme pro vás semináře i pravidelné kurzy.
Vamos a bailar! S chutí do tance!


O původu flamenca
Dopátrat se původu flamenca je velmi složité. Tanec podobný flamencu přinesli cikáni. Postupně se vyvjíjel, během jejich putování se cikáni inspirovali uměním, hudbou a tanci v oblastech, kterými procházeli, postupně přidávali různé prvky a kroky.
Dnes je flamencová hudba považována za úžasnou a jedinečnou, ale vždy tomu tak nebylo, jak vlastně dokládá i původ samotného slova. Tento příběh vypráví o vojácích Filipa II, kteří se vraceli z vojenského tažení a okupace Nizozemska. Mezi nimi byli i Andalusané. Jednou v noci ostatní vojáci zaslechli a spatřili Andalusany zpívat, tančit a hrát na kytary. Logicky tak předpokládali, že tyto zpěvy a tance pochytili ve Flandrech, a pohrdavě nazvali tento nový žánr "vlámskou (flemish) hudbou." Existují však i další teorie, jak název vznikl:
1. Z arabského felag mengu, znamenající "kočovný rolník".
Tento termín se vztahuje k pronásledovaných sedlákům a zejména muslimům a Židům, kteří prchali do hor před inkvizicí. Někdy se jim také říkalo "migrující farmáři".
2. Slovo flamenco se používalo ve výnamu "vlámský", v angličtině flemish.
V 16. století Karel V. rekrutoval vojáky do své královské družiny z Flandeřanů-Vlámů. Tito cizinci se však netěšili popularitě, a naopak vzbuzovali v místních nelibost a závist. Proto "flamenco" (ve smyslu "vlámský", "vlámové") mělo hanlivý podtext.
3. Španělští Židé, kteří se stěhovali do Flander, mohli volně vyznávat svou víru, a tak zpívali své náboženské zpěvy.
Ve Španělsku však v této době nebyla taková náboženská svoboda. Židé, kteří ve Španělsku zůstali, označovali proto tyto písně jako "vlámské" (tj. flemish). Otdud se pak vyvinulo slovíčko flamenco.
4. Snad nejméně pravděpodobná teorie říká, že toto slovo pochází z dánštiny:
Vlaming -> Fleming -> Flemish -> Flamenco.

Slovo "vlaming" se pojí s ohněm a plameny. Flamingo, v češtině plameňák, je totiž pták hýřící ohnivými barvami. A Vlámové se rádi oblékali do jasných ohnivých barev. Španělští tanečníci také rádi nosili kostýmy v zářících rudo-žluto-oranžových barvách. Tak tedy mohl vzniknou název tohoto tance.

Hudba a nástroje
Hudba je svižná, melodická, tanečníky nejčastěji doprovázejí kytaristé i jiní hudebníci. V našich pravidelných kurzech se budete setkávat především s hudbou reprodukovanou, některé kurzy a semináře však doprovází živý kytarista.

FLAMENCO TANCE

Sevillanas - jsou nejrozšířenější tance. /Je ve třídobém taktu/. Hudební struktura je pevně daná. Tančí je všechny generace. Mohou mít klasickou velmi tradiční podobu. Původně párový skupinový tanec často tančený na Fiestách má dnes jako ostatně všechny tance mnoho podob v závislosti na interpretovi a na jeho dovednosti. Tančí se s kastanětami i bez kastanět.
Známe modernější verze Sevillan a také Party formu. Všechny však jsou variací na klasické původní Sevillanas.
Vyučován již v kurzech pro začátečníky.

Tangos - není třeba si ho plést s velmi známým společenským tancem ze skupiny latinskoamerických tanců. Je to velmi efektní tanec a jeho rytmus pochází z Jižní Ameriky nebo Afriky. Rytmus je stabilní počítá se na 2,4 nebo 8. Jeho struktura je volnější. Je zemitého charakteru, snese větší dávku improvizace, ale opět jako u všech tanců je nutno držet rytmický compas a charakter tance.
Vyučován již v kurzech pro začátečníky.

Bulerias - je velmi rozšířený a populární Tanec stylu Flamenco, je živého často veselejšího charakteru, s cikánskými elementy, často je v něm prostor pro improvizaci jak zpěváka, tak i tanečníka. Je to tanec pro fiestu. /Je v 12-tidobém taktu/. Je velmi moderní, oblíbený a pro začínajícího tanečníka také náročný, proto se s tímto tancem seznamují při výuce až pokročilejší tanečníci. Vyžaduje kromě přesné techniky zapateada, cit pro formu a výraz.

Alegrías – patří mezi nejrozšířenější flamencové tance. /Je ve 12-tidobém taktu/. Patří svou veselejší povahou do tanců stylu flamenco chico.
Často končí náročnějším zapateadem.

Rumba - Gitana - opět je to tanec veselý, živý a pozor opět jiný, než nám známá kubánská Rumba. Osvojily si jej cikáni a proto má Rumba andaluský charakter, etnický šarm a sexapeal unikátní jako andaluské ženy. Rytmický cyklus /compas/ je 4 nebo 8 dob. V závěru se často tempo velmi zrychluje.
Stejně jako ostatní tance dnes může se tančit jak sólově, tak ve větším počtu lidí, je to otázka stylizace a choreografie.

Fandangos - jeden z řady nejstarších tanců původně v 6/8 taktu, ale také v 3/8 a 3/4 taktu. Velmi známé Fandango de Huelva se také tančí s kastanětami. Jednotlivé části tance a jejich choreografický text a kastanětový doprovod jsou dané. Je to velmi efektní tanec.

Flamenco: Alegrias

flamenco guitar flamenco guitar flamenco guitar

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Blood problems - If you be distinguish more

(ASmeacimmile, 12. 10. 2018 3:11)

Compression est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre moelle bat, il pompe le sang par vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-original-pas-cher/

Intoxication Blood Press - Hypertension

(ASmeacimmile, 27. 9. 2018 17:58)

Compression est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre coeur bat, il pompe le sang par de vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/achat-rapide-cialis/