Jdi na obsah Jdi na menu
 


step

28. 7. 2008
 
PRAKTICKÁ DOPORUČENÍ:
TANEČNÍ ODĚV
Doporučujeme sportovní oděv, triko, tílko, ¾ kalhoty nebo kraťasy (dlouhé kalhoty tlumí zvuk podrážek a tím jste při stepování hůře slyšet, navíc se tak snadno přehlédnou stepovací chyby, protože je špatně vidět na nohy). Důležité je, aby Vám bylo oblečení pohodlné a Vy se v něm cítili dobře a pohyblivě.
TANEČNÍ BOTY - začátečníci
Pro začínající stepaře jsou vhodné taneční boty s dobře odpruženou podrážkou. Velmi vhodné – pokud už je vlastníte - jsou boty tzv. „jazzovky“, které umožňují lepší a hlavně pružnější pohyb v nohou. Také doporučujeme boty na nízkém podpatku s koženou podrážkou.
Jaké boty ne!
Nedoporučujeme boty na příliš vysokém podpatku (při některých krocích stojíte na špičkách a podpatky zamezují vzniku požadovaného prostoru mezi patou a zemí) a kecky s gumovou podrážkou (neklouže a tím velmi stěžuje pohyb chodidel v jednotlivých krocích).
TANEČNÍ BOTY - pokročilí
Začátečníci rozhodnutí pro dlouhodobější kurz a pokročilejší stepaři uvítají stepařské boty, které v dnešní době není problém nechat vyrobit či koupit již hotové. Rozhodně nejdůležitější je, aby Vám byly botky pohodlné a cítili jste se v nich dobře!
Dále doporučujeme
Vzít si na hodiny stepu ručník pro utírání potu a vodu na pití.
Step, tap dance
 
LEKTOŘI TANCE:

LucieM

Petra Ki
 
SOUVISEJÍCI ODKAZY:
STEP
Tap dance, dříve nazývaný buck dance, u nás nejčastěji zvaný step je krokový tanec rychlého tempa, při němž vyklepávají tanečníci rytmus střevíci. Začátek jeho historie spadá do období vzniku prvních černošských náboženských shromáždění na americkém území. Patří k prvním jazzovým tancům. Vyvíjel se s jazzem a to mnohem dříve, než došlo k jeho pojmenování. Je syntézou tanečních kultur několika národů a má své dávné kořeny v súdánských podupových tancích, irském jigu používajícím k tanci kovové desky a anglickém dřevákovém tanci clogdance. Vznikl v čistě amatérských poměrech kolem roku 1840. Půvab rytmických synkopových úderů našel oblibu u širokých amerických lidových mas a zajistil mu popularitu na další desítky let dopředu.

Z nejznámějších tanečníků se stávali učitelé, kteří vypracovávali první metodické postupy jak učit tento tanec. Vznikalo názvosloví, popis i záznam jednotlivých úderů a tanečních kroků. Jelikož tento vývoj a tradice vznikaly v anglicky mluvících zemích, má step názvosloví anglické. Od poloviny 20. let je uváděn za tvůrce moderní podoby stepu černý tanečník Bill Bojangles Robinson.

Největšího vrcholu a popularity dosáhl na počátku 30. let, v době vzniku zvukového filmu. V době největší slávy, ve 20. a 30. letech, vznikaly v Americe takřka přes noc známé stepařské hvězdy (neznámější Fred a Adele Astaire). Dále následovala v krátkém časovém rozmezí další řada stepařských hvězd jako např. Ginger Rogers (Astairova partnerka), Ann Miller a další. Od roku 1961 začíná pedagogicky pracovat a v roce 1965 zakládá Frank Towen v Praze taneční studio.

Dnes existuje mnoho tanečních studií a pořádá se množství stepových seminářů.Každý rok se také pořádají různé stepařské soutěže a mistrovství.

Stepové styly
Z historického hlediska rozlišujeme step na bílý, černý a clogging.

BÍLÝ = ANGLICKÝ
Irský Jig - Používá monocentrickou techniku. Pohyb nohy vychází z kotníků a držení těla je vzpřímené, horní část těla není využívána vůbec.
Klasický step - Při tomto stylu vychází úder z kotníků, držení těla je opět vzpřímené, ale aktivně se pohybují jak paže tak trup. Kroky jsou vedeny oproti jigu více při zemi.
Rytmus nám zde pomáhají udávat jednoduché plechy pouze na podrážce. Jako doprovodná hudba se dá v podstatě použít vše (rap, disco, jazz, ...).

ČERNÝ = AMERICKÝ
Do černého stepu se řadí klasický step také. Tento styl rovněž používá kotníky, paže a trup, ale držení těla se mění - trup se ohýbá více k zemi.

CLOGGING
Tento step nemůžeme zařadit ani mezi bílý ani mezi černý. Úder cloggingového stepu vychází z pérování v kolenou. Nohy jsou více zvedány a tančí trup i paže. Rytmus pomáhají dotvářet dva spojené plechy připevněné k obuvi. Zvuk plechů je hlasitější, ale méně čistý. Používá se hudba rytmická a jednoduchá, např. country.
 

Step

Step je charakteristický tanec, který se vyznačuje sólovým výstupem. Ojediněle se vyskytují taneční vystoupení ve více tanečnících. Češi tento tanec znají pod názvem step, ale v angličtině se používá spíše název tap dance. Pro stepařský tanec jsou charakteristické jednoduché pohyby nohou obuté ve speciálních botech vydávající charakteristické klapaní, které patří ke stepu.Tanečník pak již chodidly nohou vyklapávají rychlý rytmus a zbytkem svého těla pohyby vyvažuje. Při stepu se může a nemusí stepovat do hudby.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

spřátelííííme??

(Erika, 12. 4. 2009 15:21)

ahoj nechceš se spřátelit? moje stránky jsou